ART MARKET 2016

Artmarket2016Foreningen Art Markets Venner indbyder til Art Market – en årlig tilbagevendende begivenhed 2. weekend i august hos St. Galla i Hejninge. 
Årets marked for kunst og kunsthåndværk med ca. 40 udstillere placeret i store pagodetelte. Art Market er for hele familien med malecafé for børn og musikcafé med livemusik. 

Her finder du dygtige lokale kunstnere og kunsthåndværkere, som præsenterer billedkunst, keramik, glas, skulpturer, træfigurer, strik, nålefilt, skind, smykker, filttasker, pileflet, grafik m.m. af høj kvalitet. Kom og få en uformel snak med de lokale kunstnerne, og dermed muligheden for et godt kunstkøb. På foreningens hjemmeside www.artmarket.nu kan du læse mere om Art Market og se billeder fra sidste års Art Market. Festlig livemusik ved Lars Christian Sørensen i musikcaféen. Caféen har salg af kaffe, te og kager. Derudover sælges øl, vand, vin og frokostboller. Tag børnene med til en farverig dag i kunstens tegn, hvor de i malecaféen kan være billedkunstner for en dag. Her kan de boltrer sig med farver, pensler og lærred guidet af en billedkunstlærer. Det er gratis at deltage i malecaféen. Vi ses til Art Market 2016 
Arrangør:
Art Markets Venner 
Sted:
St. Galla Galleri & Butik, Strandvejen 119, Hejninge, Slagelse 
Pris:
(Entré: 10 kr.)